Ove godine, povodom obilježavanja Svjetskog dana zdravlja u tjednu od 6. do 9. travnja, Hrvatski zavod za javno zdravstvo, u sklopu projekta Živjeti zdravo organizira akciju Tjedan zdravlja u vrtiću. Tjedan zdravlja u vrtiću pokrenut je kako bi zajedno s djecom i obiteljima osvijestili važnost brige o zdravlju od ranog djetinjstva i naučili nove načine kako djeci približiti zdrave navike. Aktivnosti su organizirane tako da se svaki dan obilježava jedna od aktivnosti važnih za očuvanje zdravlja. Tako smo u utorak, 6. travnja s djecom razgovarali o važnosti tjelesne aktivnosti pod geslom Uskočimo U Utorak! Srijeda, 7. travnja je najvažniji dan u obilježavanju ovog tjedna, Svjetski dan zdravlja. Ove godine tema Svjetskog dana zdravlja je Izgradimo pravedniji, zdraviji svijet. U tu svrhu smo se podsjetili da nismo svi jednaki i da nemamo iste mogućnosti ni sposobnosti, ali da svi imamo pravo na zdravlje. Za zdravlje je važna i pravilna prehrana koja nije dostupna svima te su aktivnosti usmjerene i na temu prehrane uz moto Super-zdrava Srijeda! U četvrtak 8. travnja Čuvamo Čistu vodu u Četvrtak! provedbom brojnih aktivnosti o važnosti vode za život. Na samom kraju tjedna, u petak tema je Probdijmo Pospani Petak! uz osvješćivanje važnosti odmora i sna za zdravlje.
I mi u Crvenoj skupini odlučili smo sudjelovati u navedenoj akciji te su djeca pokazala velik interes za navedene i ponuđene aktivnosti. Svakodnevnim vježbanjem u vrtiću zadovoljava se djetetova potreba za kretanjem i potiče se cjelovit razvoj. Djeci predškolske dobi preporučuje se minimalno 60 minuta tjelesne aktivnosti umjerenog do visokog intenziteta dnevno. Jutarnja tjelovježba ima vrlo pozitivan utjecaj, podiže raspoloženje i vedro ozračje stoga ju djeca u našoj skupini svakodnevno provode nakon završetka doručka.
Cilj raznih aktivnosti vezanih uz Svjetski dan zdravlja bio je informirati, motivirati i osvijestiti djecu kako se što zdravije i kvalitetnije hraniti, upoznati ih o utjecaju hrane na zdravlje, te ih potaknuti na što odgovorniji odnos prema sebi i svome tijelu.
F.K.: „Zdrav si ako zdravo jedeš, puno voća i povrća.“
M.M.: „Ako vježbaš onda si zdrav.“
L.S.:“ Ja jedem voće i povrće i puno juhe pa sam zdrav.“
L.S.:“Voda je zdrava za piti ali i čaj.“
Djeca su aktivno sudjelovala u traženju informacija i podataka o prehrani, razvijala su zdrave navike u prehrani, usvajala potrebu za raznovrsnom i umjerenom prehranom. Poticali smo timski rad djece i suradnju ali i samostalnu izradu radnih materijala i likovnih radova.
Razgovarali smo o važnosti vode za naše tijelo, gdje se nalazi voda u našem tijelu i u kojim organima, zaključili smo da bez vode ne bi mogli živjeti te da u jednom danu djeca trebaju popiti barem 5 čaša vode. Voda nam je potrebna i za higijenu (pranje ruku, pranje zubiju, tuširanje, pranje kose..) ali i za pranje voća i povrća kako bi ih mogli jesti.
Posljednji dan razgovarali smo o važnosti spavanja i odmaranja te kako ono utječe na naše tijelo i na naše zdravlje. Neka od pitanja o kojima smo raspravljali i saznali nešto novo bila su: Jeste li se ikada umorili? Što nas sve može umoriti? Igra? Osjećaji? Što radimo kad se umorimo? Je li odmor važan? Zašto? Kako se sve možemo odmarati? Kako se ti odmaraš?
Razgovarali smo o ritualima prije spavanja, što sve obavljamo prije odlaska na spavanje, higijenu i odlazak na toalet, a kad legnemo u krevet volimo da nam se pročita priča ili otpjeva uspavanka, neka djeca vole da ih se malo pomazi i ušuška u dekicu prije nego što zaspu, neki zaspu uz svoju omiljenu igračku... Kada se odmorimo i naspavamo zadovoljniji smo i spremni za igru i druženje u ostatku dana u vrtiću i kod kuće.
Zaključili smo da djeca moraju spavati kako bi rasla, kako bi bolje pamtila i učila, a uz to saznali smo da je djeci predškolske dobi potrebno 12 sati sna.
S velikim zadovoljstvom i interesom sudjelovali smo u Tjednu zdravlja te ćemo neke od provedenih aktivnosti i dalje koristiti u našem radu.