Pčele imaju nezamjenjivu ulogu u našem ekosustavu: oprašuju biljke čime održavaju biljnu raznolikost i sudjeluju u lancu proizvodnje hrane i održanju ekosustava, stvaraju med koji ima ljekovita svojstva te doprinosi našem imunitetu, proizvode vosak…
Čitanjem priča o pčelama, proučavanjem fotografija, razgovorom djeca dijele vlastita iskustva te razvijaju vještine slušanja i razgovaranja, govorni izričaj i bogate rječnik.
D.I.: „Pčela skuplja nektar u cvijeću.“
K.M.: „Moj deda ima košnicu. Ne smiješ ići blizu da te pčele ne piknu.“
N.Š.: „Pčele rade med.“
M.V.: „Pčelar nosi odijelo da ga pčele ne pikaju.“
J.R.: „Ja stavljam med u čaj kad sam bolestan.“
Imali smo priliku susresti se s pčelarskim odijelom i pčelinjim proizvodima. Kušali smo med i proučavali pčelinje saće i vosak; koje su njihove vrijednosti i za što nam služe. Isprobavali smo pčelarsko odijelo koje je kod djece potaknulo simboličku igru pčelara i pčela. Djeca stječu iskustvo vidom, kušanjem, dodirom i njuhom.
Istraživali smo nastajanje meda – njegov put od cvijeta do košnice; te životni ciklus pčele – pčela polegne jaje u saću koje se razvije u ličinku, zatim u kukuljicu i iz nje izlazi odrasla pčela.
Različitim likovnim sredstvima djeca izražavaju vlastite doživljaje čime razvijaju likovni izričaj, finu motoriku šake te međusobno suradnju.
Igranjem igre „Pčele i košnice“ razvijaju grubu motoriku tijela, pozornost i uče igrati po pravilima.
Ovotjednim aktivnostima djeca su stekla spoznaje o važnosti pčela i njihovoj ulozi u prirodi te su razvijala ekološku svijest i odgovorno ponašanje prema prirodi.
Pčelama prijeti izumiranje stoga je na nama da osvijestimo njihovu važnost jer kao što smo rekli, njihova uloga je nezamjenjiva!
Kako mi možemo pomoći pčelama?
Posadi nešto; smanji upotrebu pesticida i kemikalija; izradi hotel za pčele; uči o pčelama kako bi to mogao prenijeti drugima…