Blagdan svete Lucije duboko je ukorijenjen u hrvatskim narodnim običajima.
Ime Lucija znači „svjetlo“ te ona na neki način naviješta veliko svjetlo božićne noći.
Tradicionalno se na taj dan svake godine u našem vrtiću sije se božićna pšenica, koja označava simbol obnove života i plodnosti. U sijanju pšenice posebno uživaju najmlađi, djeca, ovisno o dobi, djeca s posebnom pažnjom i strpljivošću prvo stavljaju zemlju u posudice, pa sjeme pšenice utiskuju u zemlju i na kraju ju pokriju zemljom. Djeca svakodnevno prskaju zemlju vodom, njegujući strpljivost, išćekuju njezino klijanje i prate rast pšenice, stavljajući naglasak na život.. Kada pšenica naraste nosit će ju svojim kućama i staviti ju u sredinu adventskog vijenca.
Iako danas sijanje pšenice nema ono izvorno značenje, u nama odraslima budi sjećanje na djetinjstvo, radost zbog nadolazećih blagdana, jača obiteljske vrijednosti i povezanost.
Prema narodnom vjerovanju, gustoća iznikle pšenice, boja i sočnost njezinih vlati pokazuje kakva će žetva biti iduće godine. Što je pšenica gušća, godina će biti bolja, rodnija, bogatija. Nakon Božića preporuća se da se pšenica ne baca već da se stavi na stablo kako bi se njome nahranile ptičice.
BROJANICE ILI LUCIJIN KALENDAR
Kao što smo već spomenuli, blagdan svete Lucije slavimo 13.prosinca, toćno 12 dana prije Božića. Te dane u našem kraju nazivamo „Lucijini dani“. Običaj je da se prati i zapisuje vrijeme kroz tih dvanaest dana( simbolika 12 mjeseci) od Lucije do Božića.
Pučka predaja govori da će sljedeće godine biti u pojedinom mjesecu takvo vrijeme kakvo je u odgovarajući dan od svete Lucije do Božića. Tako npr. ako prvi Lucijin dan bude tmurno i padne koja pahulja snijega kao ove godine, takav će biti čitav mjesec siječanj, i tako sve po redu: svaki Lucijin dan vremenski odgovara svakom mjesecu u idućoj godini. Tako smo i mi ove godine odlučili napraviti svoj Lucijin kalendar, pratiti vrijeme svaki dan i bilježiti ga na kalendaru.
Sve aktivnosti provedene s djecom tijekom ovog tjedna bile su usmjerene na njegovanju tradicije i običaja vezanih uz proslavu blagdana svete Lucije kroz priče, likovne, glazbene, scenske i istraživačke aktivnosti. Svako dijete napravilo je osobnu knjigu.